LGG za prevenciju respiratornih i gastrointestinalnih bolničkih (nozokomijalnih) infekcija
Sojevi dobrih bakterija u Normia LGG i BB-12 proizvodima pomno su odabrani. LGG jedan je od najispitivanijih sojeva, a njegova klinička primjena označena je razinom A za cijeli niz indikacija, među koje spada i prevencija respiratornih i gastrointestinalnih nozokomijalnih infekcija.
Nozokomijalne infekcije u djece
Nozokomijalne infekcije, odnosno bolničke infekcije jesu, prema definiciji, infekcije stečene za vrijeme boravka u bolnici. Dječja populacija osobito je osjetljiva na bolničke infekcije, prvenstveno radi nedovoljno razvijenog imunološkog sustava. Najčešće infekcije ove vrste jesu gastrointestinalne i respiratorne. Gastrointestinalne infekcije mogu uzrokovati bol u trbuhu, povraćanje i akutni proljev koji dovodi do dehidracije. Respiratorne infekcije mogu uzrokovati teškoće u disanju, kašalj te, u težim slučajevima, upalu pluća. Mjere prevencije nozokomijalnih infekcija poput dobre higijene, cijepljenja i pregleda posjetitelja često se u praksi pokazuju nedovoljnima, zbog čega je učestalost nozokomijalnih infekcija u djece i dalje vrlo visoka.
Učinkovitost LGG-a u prevenciji nozokomijalnih infekcija
Kako bi se procijenila preventivna učinkovitost i sigurnost primjene probiotičkog soja LGG kod bolničkih infekcija, proveden je niz kliničkih istraživanja. Jedno od njih provedeno je u pedijatrijskoj bolnici u Zagrebu na 742 hospitalizirane djece starije od 12 mjeseci. Ovo randomizirano, dvostruko slijepo, placebo kontrolirano istraživanje uključivalo je djecu različite dobi, infekcija i simptoma. Ispitanici su podijeljeni u dvije skupine. Prva skupina uzimala je LGG u dozi od 109 CFU u 100 ml fermentiranog mliječnog pripravka, a druga placebo, odnosno fermentirani mliječni pripravak bez LGG‐a. Rezultati u svim ispitanim grupama pokazali su značajno smanjenje u učestalosti i ozbiljnosti simptoma u skupini koja je primala LGG. Slična istraživanja provedena su i u drugim zemljama, a rezultati potvrđuju da tijekom hospitalizacije primjena LGG-a značajno smanjuje incidenciju nozokomijalnih infekcija respiratornog i gastrointestinalnog sustava u djece.
S obzirom na velik broj kliničkih istraživanja provedenih na velikom broju djece, klinička primjena LGG-a označena je razinom A (klinički dokazana učinkovitost) za indikaciju prevencije respiratornih i gastrointestinalnih nozokomijalnih infekcija. Podsjetimo, radi se o jednom od najispitivanijih probiotičkih sojeva uopće, čija je primjena uvrštena u smjernice Europskog društva za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu, ESPGHAN. Osim toga, u kombinaciji sa sojem BB-12 ima sinergistički učinak, a upravo su ta dva soja ekskluzivno sadržana u Normia proizvodima.
Reference:
- Hojsak I., et al, Lactobacillus GG in the prevention of nosocomial gastrointestinal and respiratory tract infections, Pediatrics. 2010;125(5).
- Cavalcanti M., et al, Respiratory nosocomial infections in the medical intensive care unit, Microbes Infect. 2005;7(2):292-301.
- Szajewska H., Efficacy of Lactobacillus GG in prevention of nosocomial diarrhea in infants, J Pediatr. 2001;138(3):361-5.
- Floch M.H., et al, Recommendations for probiotic use-2011 update. J Clin Gastroenterol 2011;45 Suppl:S168-71
- Guarino A, et al, European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe: update 2014, J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Jul;59(1):132-52.