Dojenačke kolike i kako dobre bakterije mogu pomoći

OF8OV80 compressor
Znate li da se dojenačke kolike javljaju kod gotovo 30 % dojenčadi i to najčešće oko trećeg tjedna života, a kod prijevremeno rođene djece dva do tri tjedna iza predviđenog termina rođenja? Iako još uvijek nema jedinstvenog objašnjenja njihova nastajanja, višestruka istraživanja dokazuju povezanost dojenačkih kolika i crijevne mikroflore dojenčadi.

Što su dojenačke kolike?

Dojenačke kolike su česta, uobičajena pojava u novorođenčadi koja se manifestira karakterističnim obrascem ponašanja djeteta. Iznenada dolazi do pretjeranog, dugotrajnog i neutješnog plača, koji se prvenstveno javlja kao posljedica grčeva i abdominalne boli.  Plač može trajati i do 3 sata kontinuirano, a javlja se najmanje tri dana u tjednu.

Kolike se javljaju najčešće između 6. i 12. tjedna života te spontano nestaju do 4. mjeseca života. Način prehrane ne utječe na njihovu pojavu obzirom da se javljaju i kod beba hranjenih majčinim mlijekom kao i kod onih koja se hrane adaptiranim dojenačkim formulama. Ipak, u manjem broju slučajeva potaknute su alergijom na hranu pa su tada potrebne promjene u prehrani.

Kolike nisu bolest

Iako nisu simptom bolesti i dijete se uredno razvija, roditeljima predstavljaju velik uzrok stresa, straha i osjećaja nemoći. Važno je znati da iako djeluju dramatično, nisu opasne i ne ostavljaju posljedice te postoji nekoliko metoda kojima možete pomoći vašoj bebi. Obzirom da još uvijek nema univerzalnog objašnjenja uzroka njihovog nastanka, ne postoji niti univerzalna preporuka za njihovo tretiranje, no sve više studija ukazuje na povezanost dojenačkih kolika sa crijevnom mikroflorom dojenčadi. Isto tako, znanstvena istraživanja potvrdila su kako suplementacija određenim bakterijskim sojevima, među kojima se ističu Lactobacillus rhamnosus GG® i Bifidobacterium BB-12TM, znatno utječe na smanjenje simptoma kolika kod dojenčadi. Upravo su spomenuti sojevi prisutni i u Normia Baby kapima, koje pridonose optimalnom razvoju crijevne mikroflore te se mogu koristiti već od prvog dana života.

Korisni savjeti

Važno je svakako zadržati smirenost i pružiti utjehu bebi jer raspoloženje roditelja, kao i bliski kontakt, snažno utječu na bebu. Prilikom hranjenja, a obavezno nakon hranjenja, preporuča se bebu uspraviti i pomoći joj da ispusti višak zraka. Postoje i određene masaže trbuščića i stimulacije dodirom koje mogu pomoći, dok alternativna medicina preporuča biljne čajeve i emulzije ulja na bazi kamilice, sladića i komorača. Ipak, jedinstvenog i potpuno učinkovitog rješenja nema, no jedno je sigurno- kolike će proći i ovaj će stresan period uskoro biti iza Vas.

Ukoliko simptomi potraju duže ili se pogoršavaju, posavjetujte se s pedijatrom.