Novost u terapiji akutnog proljeva – preporuka ljekarnika
Autorica: Kristina Godanj Batinac, mag.pharm., Ljekarne Vaše Zdravlje
Proljev je neugodna bolest praćena povećanim brojem mekanih, vodenastih stolica. O akutnom proljevu govorimo kada je pražnjenje crijeva (≥ 3 puta dnevno) obilježeno većim količinama tekuće stolice. Želatinski tanat inovativno je rješenje sa dokazanim djelovanjem unutar 12 sati.
Zašto je proljev opasan?
Zadaća tankog i debelog crijeva jest upijanje hranjivih tvari, tekućine i soli iz sadržaja crijeva, tada je stolica fiziološki čvrsta. Međutim kada su ti procesi oštećeni, najčešće zbog povećane intestinalne sekrecije tekućine i elektrolita te smanjene apsorpcije tekućine i elektrolita, javlja se proljev. Proljev je često praćen bolovima u trbuhu, mučninom, povraćanjem i temperaturom. Proljev, povraćanje i povišena tjelesna temperatura kod dojenčadi i djece vrlo brzo mogu uzrokovati dehidraciju. Stoga su u upravljanju proljevom glavni ciljevi sprječavanje dehidracije i elektrolitskog poremećaja.
Najčešći uzročnik akutnog proljeva
Rotavirus je najčešći uzročnik akutnih proljeva, ponajprije zbog izrazito velike zaraznosti i jednostavnosti širenja. Do navršene pete godine života rotavirusom se zarazi čak 95 % djece.Dijareja je drugi po redu poremećaj po učestalosti, nakon respiratornih infekcija.Rotavirus se najčešće širi zrakom (povraćanje, kihanje i izdisanje), dodirom zaraženih površina (igračaka, ručnika, posteljine, kvaka na vratima te korištenjem istog pribora za jelo). Česte su epidemije proljeva u vrtićima, školama, bolnicama te općenito u zatvorenim prostorima s velikim brojem ljudi. Prvi znakovi infekcije rotavirusom javljaju se od 12 sati do 4 dana nakon kontakta s virusom.Rotavirusne infekcije najčešće se javljaju od studenog do svibnja. Virus je na sobnoj temperaturi stabilan, stoga se preporučuje dezinficiranje površina igračaka, stolica i stolova. To su mjesta gdje se virus može zadržati i nekoliko mjeseci nakon preboljele infekcije. Uzročnici se nakon preboljenog akutnog gastroenteritisa još dugo vremena izlučuju u stolici.
Glavni ciljevi u upravljanju proljevom
Kako je već rečeno, glavni su ciljevi u upravljanju proljevom sprečavanje dehidracije i elektrolitskog poremećaja, ali i sprečavanje gubitka tjelesne težine i nastanka komplikacija. Ciljevi su smanjiti trajanje proljeva, broj i količinu stolice te smanjiti povraćanje.
Terapija proljeva
Terapija proljeva najčešće je simptomatska. Obuhvaća rehidraciju, realimentaciju, antidijarealnu terapiju i rijetko antibiotike.
Oralna rehidracijska terapija usprkos dokazane učinkovitosti premalo se koristi. ORS ne smanjuje broj stolica, gubitak tekućine ili trajanje bolesti. Opravdano se preporučuju probiotici, ali samo kao dodatak oralnoj rehidracijskoj terapiji. U terapiji dijareje potrebno je djelovati na mehanizam nastanka povećane količine mekanih stolica.
Želatinski tanat, mukoprotektivna supstanca nove generacije
Želatinski tanat nudi rješenje koje utječe na smanjenje broja vodenastih stolica i zaustavlja proljev unutar 12 h od primjene.
Riječ je mukoprotektivnoj supstanci nove generacije, kompleksu želatine i taninske kiseline. Želatinski tanat stvara biofilm koji mehanički štiti stijenku crijeva od agresivnog djelovanja virusa, bakterija, toksina i kiselina koje nastaju bakterijskom fermentacijom. Sprječava adheziju, prodor i proliferaciju patogena. Prekriva oštećene čvrste veze između stanica crijevnog epitela i vraća fiziološku funkciju crijeva.
Za razliku od ostalih antidijaroika kao što je loperamid, želatinski tanat nema utjecaja na središnji živčani sustav, stoga se može smatrati sigurnim za uporabu kod djece, posebno djece mlađe od 2 godine.
Želatinski tanat ne apsorbira se sistemski i djeluje lokalno te tako pruža veću sigurnost i podnošljivost u usporedbi s postojećim terapijama. Također ne utječe na motilitet crijeva.
Želatinski tanat nudi učinkovito, sigurno i klinički dokazano rješenje u smanjenju simptoma povezanih s proljevom u dojenčadi, djece i odraslih.