Važnost primjene dobrih bakterija od najranije dobi
Probavni sustav živahno je stanište mnogih mikroorganizama, loših i dobrih, a zajedno tvore ravnotežu u zdravu organizmu. Njihov balans uvjetuje zdravlje probavnoga trakta, kao i imunološki odgovor. U bolesti i disbalansu crijevne mikroflore, važno je stoga posegnuti za sojevima dobrih bakterija koje su sastavni dio metabolizma zdrave jedinke.
Trudnoća
Upotreba dobrih bakterija u trudnoći korisna je za trudnicu, ali i za zdravlje fetusa. Posebno se preporuča trudnicama koje naginju bakterijskim infekcijama i koriste antibiotike. Antibiotici, naime, blokiraju razvoj, kako „loših“ tako i „dobrih“ bakterija. Neravnoteža mikroflore utječe i na novorođenče pri samom porodu, obzirom da prva kolonizacija crijeva novorođenčadi počinje prolaskom kroz vaginalni kanal majke. Dobre bakterije vratiti će narušenu ravnotežu crijeva te tako zaštititi i majku i dijete. Osim toga, njihova se primjena preporuča majkama u trudnoći te tijekom dojenja i u cilju prevencije pojave atopijskog dermatitisa.
Bebe i djeca
Crijevna mikroflora svakog od nas jedinstvena je i specifična kao i otisak prsta. U dječjim se crijevima počinje razvijati pri rođenju i razvija se sve do druge godine života. Rezultati brojnih istraživanja ukazuju na važnost bakterijskog sastava crijeva novorođenčeta kao mogućeg faktora za razvoj mnogih kroničnih bolesti u kasnijoj životnoj dobi. Upravo je zato upotreba dobrih bakterijskih kultura u prvim mjesecima života posebno bitna kada crijevna mikroflora i imunološki sustav nisu još zreli, s ciljem uspostave ravnoteže i urednog funkcioniranja imunološkog sustava.
Dobre bakterije pokazale su se korisnim saveznikom u još jednom vrlo izazovnom segmentu prvih dana roditeljstva – u ublažavanju dojenačkih kolika, koje neke bebe jako muče. Iako točan uzrok kolika nije potpuno definiran, pokazuje se kako je upravo nezrelost crijevne mikroflore u podlozi njihove pojave, zbog čega proizvodi s pažljivo odabranim bakterijskim kulturama mogu pomoći. Ukoliko se pak jave crijevne viroze i proljevi, dobre će bakterije smanjiti njihovo trajanje te pomoći bržem oporavku!
NORMIA Baby kao prvi izbor
Pri izboru bakterijskih kultura, u obzir treba uzeti soj, njihov broj te kvalitetu. Ponajviše kvalitetu, jer bakterijski soj do crijeva treba preživjeti dovoljno sposoban za djelovanje. NORMIA Baby kapi sadrže posebno odabrane sojeve, LGG® i BB-12®, koje spadaju među najbolje istražene sojeve za primjenu kod dojenčadi, djece i trudnica te su zbog toga namijenjene korištenju od prvog dana života. Lišene su svih nepotrebnih aditiva, ne sadrže gluten, laktozu, bjelančevine mlijeka, kao ni ostale potencijalne alergene. Zbog povoljnih učinka na imunitet NORMIA Baby može biti korisna za bebe koje se doje kao i one na mliječnoj formuli, a dnevna doza od 6 kapi osigurati će dovoljnu količinu bakterijskih kultura za njeno djelovanje. Na kraju, upamtite da se dobre bakterije svakako preporučaju kod beba rođenih carskim rezom, zbog odgođene prve kolonizacije crijeva.
Doc. dr. sc. Orjena Žaja, prim. dr med.
spec. pedijatrijske gastroenterologije
Klinika za pedijatriju
Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
KBC Sestre milosrdnice