Što je proljev?
Proljev je pojava više od tri vodenaste ili kašaste stolice tijekom jednog dana. Prate ga nagla i učestala potreba za pražnjenjem crijeva, što može dovesti do brze dehidracije. Često se uz njega javljaju i druge probavne smetnje poput mučnine, grčeva, nadutosti i povraćanja. U crijevima dolazi do poremećaja metabolizma vode i elektrolita te do narušavanja ravnoteže crijevne mikroflore koja ima važnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja.
Što je uzrok proljeva?
Proljev mogu uzrokovati virusi, bakterije, paraziti, neki lijekovi, toksini iz hrane te bolesti želuca i crijeva. Liječenje antibioticima može biti povezano s nastankom proljeva u čak 40% djece i 15% odraslih. Ipak, uzrok određenog broja proljeva i dalje ostaje nepoznat.
Rotavirus je najčešći uzrok proljeva u dojenčadi i djece kojim se do navršene 5. godine zarazi 95% djece, dok se norovirus smatra najznačajnijim uzročnikom virusnih proljeva u odraslih. Tek 20-30% crijevnih infekcija uzrokovano je bakterijama.
Je li svaki proljev isti?
Proljevi se razliku prema uzročnicima nastanka, duljini trajanja i broju stolica. Akutni proljev nastupa naglo, stolice su učestale i vodenaste, uzrokuju brzu dehidraciju. Ukoliko pak proljev traje duže od dva tjedna, radi se o kroničnom proljevu.
Što su dehidracija i rehidracija?
Dehidracija je prekomjeran gubitak vode i soli iz organizma, čime se remeti osjetljiva ravnoteža potrebna za održavanje zdravih stanica i tkiva. Proljev je najčešći uzrok dehidracije. Bebe i mala djeca tijekom proljeva vrlo brzo dehidriraju, što im može ugroziti život.
Rehidracija je nadoknada izgubljene vode i elektrolita, a provodi se primjenom oralnih rehidracijskih soli.
Kako zaustaviti proljev?
Dodatne mjere
Pravilna higijena ključna je u prevenciji virusnih i bakterijskih proljeva.
Pranje ruku i hrane te pravilna obrada hrane spriječit će širenje proljeva.
Dobro je što prije osigurati puni unos hrane. Kod dojenčadi i male djece preporuča se nastaviti dojenje ili davanje nadomjesnog mliječnog pripravka.